علائم روی صفحه سنگ اطلاعات مهمی را به کاربر ارائه می دهند که آشنایی با آن ها به نگهداری و استفاده اصولی از این وسیله کمک زیادی می کند. دستگاه فرز دستگاهی کاربردی است که با توجه به نوع آن برای برش و سایش انواع سنگ، فلز، چوب و غیره استفاده می شود. هر نوع از دستگاه فرز با توجه به ویژگی ها و کارایی که دارد به صفحه برش خاصی نیاز دارد که مناسب همان دستگاه است و باید به صورت اصولی روی آن نصب شده و استفاده شود. به همین جهت روی صفحات برش اطلاعات مهمی وجود دارد تا کاربر بتواند مناسب ترین صفحه را برای دستگاه فرز خود تهیه کرده و به راحتی از آن استفاده کند. 

برند صفحه سنگ

برند صفحه سنگ  

صفحه برش در انواع مختلف و با برندهای مختلفی در بازار وجود دارد. از آن جایی که کیفیت صفحه برش و استاندارد بودن آن تأثیر بسیار زیادی در عملکرد دستگاه فرز دارد و می تواند سرعت و کیفیت انجام کار را تحت تأثیر قرار دهد، همواره توصیه می شود صفحه برش از برندهای مطرح و پرطرفداری که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت دارند تهیه شود. 

برند صفحه برش و نام کشور سازنده معمولا در قسمت بالایی علائم روی صفحه سنگ به صورت کاملا واضح و خوانا نوشته می شود. برای اطمینان از اصل بودن صفحه بهتر است تنها از فروشگاه ها و سایت های معتبری که به صورت حرفه ای در این زمینه فعالیت می کنند خرید خود را انجام دهید. همچنین برای انتخاب بهترین برند صفحه سنگ بهتر است نظرات کاربران را دنبال کنید و یا از کارشناسان این زمینه اطلاعات لازم را دریافت نمایید.  

تاریخ انقضای صفحه برش 

یکی از مهم ترین اطلاعاتی که روی صفحه برش ثبت می شود و در هنگام انتخاب و خرید صفحه باید به آن توجه داشته باشید تاریخ تولید و تاریخ انقضای این صفحه است. صفحه برش دارای عمر مفید مشخصی است و باید توجه داشته باشید حتی اگر از صفحه برش هیچ استفاده ای نشده باشد هم در این زمان فرسوده می شود و بعد از گذشتن تاریخ انقضا دیگر قابل مصرف نمی باشد.  

عدم توجه به تاریخ مصرف صفحه برش و استفاده از صفحه برش منقضی شده می تواند حوادث جدی را در حین کار با دستگاه فرز ایجاد کند. برای مثال ممکن است صفحه در حین کار بشکند و به سمت چشم یا صورت شما پرتاب شود. همچنین استفاده از صفحه برش تاریخ مصرف گذشته سبب خراب شدن و کاهش عمر مفید دستگاه فرز نیز می شود. به همین دلیل توصیه می شود در هنگام انتخاب و خرید صفحه برش حتما به قسمت دایره ای مرکزی صفحه توجه کنید و تاریخ تولید و تاریخ انقضای این صفحه را بخوانید.  

استاندارد ساخت صفحه سنگ 

 استاندارد ساخت صفحه برش نیز از دیگر علائم روی صفحه سنگ است که باید در هنگام انتخاب و خرید صفحه به آن توجه داشته باشید. این استانداردها به شما نشان می دهند صفحه ای که انتخاب کرده اید برای چه نوع دستگاه و در چه شرایط کاری مناسب می باشد. همچنین میزان کیفیت و کارایی صفحه را نیز می توانید با توجه به استانداردهای ثبت شده روی صفحه برش متوجه شوید. استاندارد EN، ANSI، ISO، SABS و غیره از جمله استانداردهای موجود روی صفحه برش هستند. وجود علائم استاندارد روی صفحه برش نشان دهنده آزمایش شدن و تأیید این صفحه طبق اصول استاندارد است و می تواند شما را نسبت به کیفیت صفحه برشی که تهیه می کنید خاطر جمع کند.  

برای مثال علامت VE1 روی صفحه برش نشان دهنده موردی از استاندارد اروپایی ایمنی SABS و به معنای ناسازگار برای آسیاب غلتکی می باشد. VE2 نشان دهنده این است که دستگاه برش دست ساز شرایط کاری سازگاری برای این صفحه برش نمی باشد. VE3 یعنی این صفحه برش برای برش خیس مناسب نیست و VE4 هم یعنی این صفحه برش برای مناطق کار باز مناسب نمی باشد. VE5 نشان دهنده ناسازگار بودن صفحه با شرایط کاری بدون سیستم اگزوز گرد و غبار و VE6 یعنی ناسازگار برای شرایط کاری سنگ زنی جانبی.  

استانداردهای مختلفی که روی صفحه برش چاپ شده اند به جنبه های مختلفی از صفحه مانند استاندارد بودن مواد اولیه به کار رفته در ساخت صفحه، استاندارد بودن اندازه و ابعاد صفحه، استاندارد بودن ویژگی های مکانیکی و غیره اشاره دارند و نشان دهنده تست و بررسی شدن صفحه از این نظر می باشند.  

علائم ایمنی چاپ شده روی صفحه سنگ 

از دیگر علائم روی صفحه سنگ می توانیم به علائم و توصیه های ایمنی که در مورد کار با صفحه برش روی آن نوشته شده است اشاره کنیم. برخی از توصیه های ایمنی چاپ شده روی صفحه برش به صورت گرافیکی و اختصاری هستند که با نگاه به آن ها متوجه توصیه ایمنی مطرح شده خواهید شد. برخی از توصیه ها نیز به صورت کاملا توضیحی روی صفحه برش نوشته شده است. 

یکی از توصیه های ایمنی روی صفحه برش این است که در هنگام کار با دستگاه فرز از استعمال دخانیات بپرهیزید زیرا ممکن است حوادثی را ایجاد کند. توصیه دیگر مربوط به استفاده از تجهیزات و وسایل ایمنی مانند عینک، دستکش، هدفون و ماسک است که از شما در برابر خطرات احتمالی کار با دستگاه فرز محافظت می کند. بررسی کامل صفحه برش و اطمینان از عدم وجود هر گونه ترک و آسیب روی صفحه و عدم فشار بیش از حد مهره روی صفحه نیز از دیگر توصیه های ایمنی چاپ شده روی صفحه برش است. توصیه ایمنی دیگر روی صفحه برش نیز مربوط به توجه به سرعت کار و نگه داشتن آن در محدوده سرعت اسمی مجاز می باشد.  

محدودیت های استفاده از صفحه برش 

برخی از صفحات برش دارای محدودیت های خاصی در کاربرد هستند. برای مثال برخی از صفحات برش را نمی توانید برای برش برخی از مواد استفاده کنید و یا برخی از صفحات برش باید در محدوده فشار مشخصی مورد استفاده قرار بگیرند. ضخامت مواد نیز برای برخی از صفحات نوعی محدودیت به حساب می آید و نمی توانید از آن ها برای برش هر ماده ای با هر ضخامتی استفاده کنید. این محدودیت ها از مهم ترین علائم روی صفحه سنگ هستند که در هنگام انتخاب و خرید صفحه باید به آن ها توجه داشته باشید تا بتوانید صفحه مناسب برای کاربرد مورد نظر خود را تهیه کنید.  

جمع بندی  

از آن  جایی که صفحات برش مختلفی در بازار وجود دارند و هر نوع از این صفحات نیز برای کاربرد و دستگاه فرز خاصی مناسب می باشند باید در هنگام خرید به انتخاب نوع مناسب برای کاربرد مورد نظر خود و دستگاه فرزی که در اختیار دارید توجه کنید. برای انتخاب و استفاده راحت و اصولی صفحه سنگ روی این صفحات موارد و علائم مختلفی چاپ شده است که با توجه به این موارد می توانید صفحه مناسب را تهیه کنید.  

برند و نام کشور سازنده، استانداردهای ساخت، توصیه های ایمنی، محدودیت های مصرف، تاریخ تولید و تاریخ انقضا و غیره برخی از مهم ترین علائم روی صفحه سنگ هستند که باید در هنگام انتخاب و خرید صفحه سنگ به آن ها توجه داشته باشید.   

فروشگاه کات تولز، ارائه دهنده انواع ابزارآلات برش در سراسر کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *