تعویض صفحه سنگ فرز باید با توجه به اصول و نکات این کار انجام شود تا این دستگاه عملکرد صحیح و بی نقصی داشته باشد و در حین کار با دستگاه اشکال و ایرادی ایجاد نشود. فرز دستگاهی کاربردی برای برش و سایش فلز، سنگ، چوب، بتن و غیره است که با توجه به نوع دستگاه در کارگاه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه فرز برای عملکرد صحیح و بی نقص نیاز به سرویس های دوره ای و نگهداری اصولی دارد. یکی از مهم ترین مواردی که در نگهداری از دستگاه فرز باید به آن توجه داشته باشید عوض کردن صفحه سنگ فرز در مواقع مورد نیاز است.  

معمولا زمانی که صفحه سنگ فرز فرسوده می شود یا به هر دلیلی عملکرد کاملی ندارد باید اقدام به تعویض آن کنید. بروز علائم و نشانه هایی در دستگاه فرز نشان دهنده رسیدن زمان تعویض صفحه آن است و آشنایی با این علائم به شما در نگهداری بهتر از این دستگاه کمک زیادی می کند. اولین نشانه ای که باید به آن توجه داشته باشید مدت زمان برش است. هرگاه متوجه شدید که زمان برش توسط دستگاه فرز افزایش یافته است باید اقدام به تعویض صفحه آن کنید زیرا افزایش زمان برش نشان دهنده فرسوده شدن صفحه می باشد. همچنین کوچک شدن صفحه نیز نشانه ای دیگر از رسیدن زمان تعویض صفحه است که باید به آن توجه داشته باشید.  

علاوه بر این، زمانی که متوجه وجود اشکال و ایرادی روی صفحه شدید، برای مثال در صورت دندانه دندانه شدن صفحه و یا ترک خوردن آن، باید در اسرع وقت اقدام به تعویض صفحه سنگ کنید. به یاد داشته باشید که کار کردن دستگاه فرز با صفحه آسیب دیده بسیار خطرناک است و باعث کم شدن عمر دستگاه نیز می شود.  

وسایل مورد نیاز تعویض صفحه سنگ 

عوض کردن صفحه سنگ فرز کار دشواری نیست و می توانید در چند مرحله آن را انجام دهید. بعد از اینکه به دلیل هر کدام از مواردی که بیان شد به تعویض صفحه دستگاه فرز نیاز پیدا کردید، باید مراحل زیر را با دقت و به ترتیب انجام دهید. به طور کلی برای عوض کردن صفحه فرز به آچار فرز، انبرقفلی، پیچ گوشتی، انبر دست، صفحه فرز جدید و دستکش نیاز دارید.  

مرحله اول – برق دستگاه را قطع کنید 

برای انجام هر گونه تعمیری روی دستگاه فرز و همچنین برای تعویض صفحه سنگ باید ابتدا دستگاه فرز را از برق جدا کنید. به یاد داشته باشید که در صورت وصل بودن برق دستگاه ممکن است فرز در هنگام تعویض صفحه روشن شود و خطراتی را برای شما ایجاد کند. به همین دلیل باید دستگاه های فرز برقی را از برق جدا کنید و بعد اقدام به عوض کردن صفحه و یا هر تعمیر دیگری کنید. همچنین اگر دستگاه فرز شما شارژی است باید باتری فرز را از آن جدا کنید تا دستگاه در زمان تعویض صفحه روشن نشود.   

مرحله دوم باز کردن صفحه فرز 

برای باز کردن صفحه قدیمی فرز که نیاز به تعویض دارد باید از دو نوع آچار که مخصوص همین کار هستند  و معمولا همراه با دستگاه فرز عرضه می شوند، استفاده کنید. یکی از این آچارها مانند آچارهای معمولی است که از آن برای ثابت نگه داشتن پیچی که زیر صفحه قرار دارد استفاده می شود. آچار دیگر دو شاخه است و باید دو شاخه آن را در دو سوراخی که روی صفحه قرار دارد فرو کنید و سپس صفحه را به کمک این آچار در خلاف جهت فلشی که روی صفحه قرار دارد بچرخانید. به این ترتیب صفحه سنگ فرز شل شده و از دستگاه فرز جدا می شود و شما می توانید صفحه جدید را جایگزین آن کنید.  

در صورتی که این آچارها را نداشتید می توانید از انبرقفلی و پیچ گوشتی نیز به جای آن ها استفاده کنید. می توانید به کمک انبرقفلی پیچ زیر صفحه را به صورت ثابت نگه دارید و پیچ گوشتی را در یکی از سوراخ های روی صفحه فرو کرده و صفحه را به کمک آن به سمت خلاف جهت فلش روی آن بچرخانید تا صفحه شل شده و از شفت دستگاه جدا شود.  

در صورتی هم که هیچ ابزاری در اختیار نداشتید می توانید با کف دست به صفحه ضربه هایی در جهت مخالف فلش روی آن، وارد کنید. اگر آچار فرز را نداشتید و به هیچ شکلی نتوانستید صفحه را از شفت دستگاه جدا کنید می توانید به کمک یک انبر دست صفحه را بشکنید تا از دستگاه فرز جدا شود.  

مرحله سوم ـ نصب صفحه سنگ جدید 

برای تعویض صفحه سنگ، بعد از اینکه صفحه قدیمی را از فرز جدا کردید باید صفحه جدید را روی شفت دستگاه قرار دهید. به کمک آچاری که شبیه آچارهای معمولی است پیچ زیر صفحه را ثابت نگه دارید  و دو شاخه آچار دو شاخه ای را در سوراخ های روی صفحه فرو کنید و صفحه را در جهت فلشی که روی آن قرار دارد بچرخانید تا کاملا سفت شود.  

جمع بندی 

دستگاه فرز دستگاهی است که از آن برای برش یا سایش انواع سنگ و سرامیک، فلزات، چوب و غیره استفاده می شود. این دستگاه در انواع مختلفی وجود دارد و هر نوع از آن نیز طبق ویژگی هایی که دارد برای کاربرد خاصی مناسب می باشد. مهم ترین نکته در نگهداری و استفاده اصولی از این دستگاه، تعوض صفحه سنگ فرز در زمان مناسب و به شیوه مناسب است.  

زمانی که صفحه سنگ فرسوده یا کوچک شد و یا به هر دلیلی روی آن دندانه دندانه یا ترک ایجاد شد باید صفحه قدیمی را با استفاده از آچار سنگ یا آچار فرز از شفت دستگاه جدا کرده و صفحه جدید را جایگرین کنید.  

فروشگاه کات تولز، ارائه دهنده انواع ابزارآلات برش در سراسر کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *